YÜKLENİYOR...

Psikoloji İzmit | Oyun Terapisi

Oyun Terapisi

Çocukların dil ve bilişsel gelişimleri henüz tamamlanmadığı, dolayısıyla yetişkinlerde olduğu kadar gelişmiş olmadığı için kendilerini konuşma ile ifade etme becerileri görece sınırlıdır. Bu sebeple oyun, çocukların düşünce ve duygu dünyasına ulaşmak için kullanılan en güçlü araçlardan bir tanesidir. 


Oyun terapileri özel olarak seçilmiş oyuncakların yer aldığı güvenli bir ortamda uygulanmaktadır. Kabaca yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş oyun terapileri olarak ikiye ayrılmaktadır. Yönlendirilmiş oyun terapilerinde terapist oyunlar düzenler ve gerekli direktifleri çocuğa verir. Yönlendirilmemiş oyun terapilerinde (Çocuk Odaklı Oyun Terapisi) ise oyunun teması, içerik ve şekillenmesi çocuk tarafından belirlenir. Terapist çocuğun getirdiği oyuna dahil olur, yalnızca gerektiği yerlerde sınır koyar. 


Çocuğun dili oyundur; çocuklar yaşadıkları problemi, travmayı, duygu ve düşüncelerini oyun üzerinden ortaya koyar ve yine oyun üzerinden sağlıklı çözüm yollarını deneyimleyerek problemlerin üstesinden gelmeyi, kendini ifade etmeyi, duygularını ve düşüncelerini fark etmeyi öğrenir. Terapi odasında terapist oyunu bir amaç olarak değil bir araç olarak kullandığı için evde oynanan oyunlardan farklı bir süreç işlemektedir.


Kurumumuzda Çocuk Odaklı Oyun Terapi tekniği kullanılmaktadır. Bu süreçte aileler ile düzenli görüşmeler yapılır, bilgi ve danışmanlık verilerek sürece dahil edilirler.